Çeşme’de mutlaka yapmanız gereken 10 şey!

Ege tarzı kahvaltıyla başla

Çeşme’de günler akılda uzun süre çıkmayan lezzetiyle ünlü kahvaltılarla başlıyor. Taze peynirler, zeytinler, taptaze domates ve salatalıklar… Üstelik bunları kendisi yetiştiren mekanlardan birine rastlarsanız çok şanslısınız. Yanında çay, taze meyve suları ve Ege’ye özgü otlarla servis edilen kahvaltılarla günün geri kalanında Çeşme’yi turlamak için enerji depolayabilirsiniz.

Ilıca’da denize gir

Çeşme ve çevresinde denize girip güneşlenebileceğiniz çok sayıda harika belde ve koy var. Her biri farklı özelliklere sahip bu beldelerden hangisini seçerseniz seçin masmavi ve muhteşem Ege denizi ile hemen gerisinde uzanan benzersiz kumsallarla karşılaşacaksınız. Ancak tüm bu yerler arasında Ilıca Plajı’nın birçok kişiye göre ayrı bir yeri var. Üstelik İzmir merkezden kalkan otobüslerle plaja kadar kolayca ulaşabilirsiniz. Ilıca Plajı’nda günlük olarak kiralayabileceğiniz şezlonglar var ama havlunuzu ve şemsiyenizi kendiniz getirip gözünüze kestirdiğiniz bir yere uzanmak da seçenekler arasında.

Alaçatı sokaklarında kaybol

Çeşme’nin artık dünyaca ünlenen yerlerinden biri de Alaçatı. Köydeki eski evler bugün yenilenerek her biri otele veya restorana dönüştürülmüş. Alaçatı, her ne kadar Türkiye’den ve dünyanın farklı kentlerinden gelen turistlerin gözdesi olsa da doğal yapısını koruyor. Ilıca’da tüm gün denize girdikten sonra burada yemeğinizi yiyebilir veya sokaklarda dolaşıp turist olabilirsiniz. Alaçatı sokaklarında yöreye özgü hediyelik eşyalar bulabileceğinizi de hatırlatalım.

Kumruya doy

İzmir’de olduğu gibi Çeşme’de de en önemli lezzetlerden biri. İster merkezde isterseniz de Ilıca gibi Çeşme’nin diğer yerlerinde şehrin en leziz kumrularını tadabilirsiniz. Türkiye’de kumrunun en iyi adreslerinden biri burası. Kumrucu Şevki veya Kumrucu Erol’un lezzetli kumrularından biri ile doyduktan sonra Çeşme turuna kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Marinada dolaş

Çeşme genellikle çevresinde yer alan beldeleriyle anılsa da merkezinde de yapılabilecek çok şey var. Çeşme Marina’da tekneler ve yatlar arasında gezinebilir, dilerseniz yemek yiyebilir veya bir şeyler içebilirsiniz. Çeşme’nin merkezinde kalabileceğiniz uygun fiyatlı otel ve pansiyonlar da bulabilir, buradan hareket eden minibüslerle Alaçatı ve Ilıca’ya gidebilirsiniz.

Sakızlı dondurmayla serinle

Çeşme’de neredeyse her şeyin sakızlısını bulmak mümkün. Sakızlı lezzetler arasında en ünlülerden biri de dondurma. Plajda sıcaktan bunaldığınızda Ege’nin en güzel tatlarından sakızlı dondurma imdadınıza yetişecek. Üstelik bu dayanılmaz lezzeti Çeşme’nin hemen her yerinde bulabilirsiniz.

Denizden çıkan tatları dene

Çeşme’de yeme içme alternatifi olarak neredeyse her şeyi kolayca bulabilirsiniz. Ancak bunlar arasında leziz balıklar ve deniz ürünlerinin ayrı bir yeri var. Hem Türk hem de Rum mutfağından izler taşıyan bu lezzetler arasında seçim yapmak bir hayli zor olsa da kalamar tava veya midye dolma ile işe başlayabilirsiniz.

Yıldızları seyret

Hava kararınca kulüp ve barlarda eğlenmenin dışında da seçenekler var. Özellikle merkezden biraz uzakta, daha sakin bir yerde kalıyorsan sıcak yaz gecelerini yıldızları seyrederek de geçirme şansınız var. Bomboş kumsalda şezlonglardan birine uzanın ve dalgaların sesini dinleyerek yıldızların gökyüzünde uzayıp giden ışıklı gösterisini izleyin.

+90 232 716 00 90